Môj pohľad na Barcamp Vsetín 19.2.2011

Včera som sa zúčastnil už asi 3 Barcampu vo svojom živote a 1 vo Vsetíne a musím povedať, že si myslím, že patril k tým vydareným. A prečo vydareného?

Kvôli obsahu prednášok, organizácii a celkovému pocitu, ktorý zanechal.

#region môj osobný názor na prostredie barcampu

V prvom rade mi pripomenul Vsetín, malé mestečko s ledva 30t obyvateľmi naše malé mestečká (a kedže som zo Zvolena, tak najviac mi pripomenul Banskú Štiavnicu ktorá je neďaleko aj tým že je v kopcoch hoci tá má len 10t). Krásne námestie, pokoj cez weekend, za rohom kopce ktoré na rovine okolo Bratislavy môžete mať ledva ako wallpaper no a milí ľudia. Až sa mi zacnelo pri platení za obed po časoch keď sme boli v spoločnej republike. Ja osobne totiž nejak stále neberiem Česko ako cudzí štát, no to že sme platili CZK mi to pripomenulo.

Čo mňa osobne zaujalo je tiež to, kde sa vlastne konal barcamp – v podnikateľskom inkubátore na okraji námestia.

vsetin inkubator

Výborné priestory, infraštruktúra, proste čo k tomu dodať? Takto aspoň majú akú/takú šancu menšie lokálne firmy väčšinou zložené z mladých ľudí začať nejak podnikať. Toto považujem za ohromné plus a nechápem ako u nás na Slovensku niečo také temer neexistuje. Prepáčte ja o ničom takom vo Zvolene ani Banskej Bystrici vážne neviem. A dopredu sa ospravedlňujem, poučte ma ak áno.

Celkovo môžem hodnotiť usporiadanie akcie len pozitívne. Nejaké zdržania kvôli obedu a pod sa proste nepočítajú. 🙂

#endregion

#region prednášky

K prednáškam:

Vymenujem tie, ktoré mňa osobne najviac zaujali ale môj názor je deformovaný tým, že som programátor, neberte to prosím osobne, ak sa v tomto zozname nenachádzate.

Olga Biernátová: Change your image! – @nofreeusernames

Background tejto baby nepoznám, no jej prednáška bola naozaj dobrá. Priznám sa, z počiatku som sa kúsok nudil no potom na konci som mal z prednášky dobrý pocit. Zaujímavá téma o zmene image knižnice kde pracuje ako knihovníčka za použitia sociálnych médií a príhoda typu zabudnuté kondómy ako záložka v knihe boli príjemné spestrenie :D. Až som mal nutkanie opýtať sa, či zabalené, alebo použité :D. Ale pre nebezpečie vyhodenia z akcie som si nakoniec zahryzol do jazyka.

Pekné spracovanie slides bolo len jedno z milých prekvapení (asi) slečny knihovníčky.

Martin Kopta: Návrhové vzory a pravidla proti principům návrhu uživatelského prožitku – @atpok

Trochu krátka (čo bola myslím škoda) ale zaujímavá prednáška o tom ako tvoriť UI a nakoniec aspoň aká/taká diskusia o tom, ako by mali na časovej ose pribúdať maily alebo tweety. UI je pre mňa ako programátora dôležité. Samozrejme nemôžem byť guru na všetko, ale nejaké základy mať treba, takže opäť hodnotím pozitívne.

Radim Petratur: Farm-commerce aneb Jak dostat českou kozu na internet

Ex Microsoft zamestnanec prednášal o tom, ako sa stále rodí startup www.nalok.cz. Zaujímavá prednáška o zaujímavom nápade. Celkom ma zaujalo, že web je urobený v ASP.NET WebForms.

Po obede sa trochu posunuli prednášky a tak len okrajom som stihol čo som chcel, no za zmienku stoja ešte

David Grudl: Technika vs. lidstvo 1:0 aneb proč žijeme pod bičem inženýrů a tváříme se u toho šťastně – @davidgrudl

Odborne som sa nedozvedel nič, ale dobre som sa zasmial 🙂

david grudl barcamp vsetin 2011

a zaujímavá bola ešte

Martin Michálek & Michal Valoušek: Co očekává kóder od programátora a co programátor od kódera? – @machal a @msgre

Vo firme kde pracujem, vlastne zastávam obe funkcie a hlavne preto som vedel prečo vznikajú v tomto vzťahu trenice a celkom dobre som sa zasmial na podaní problému oboma chalanmi. Človek to proste pozná z praxe.

#endregion

Takže na záver, ďakujem organizátorom, ďakujem prednášajúcim, teším sa na ďalšie barcampy vo Vsetíne a teším sa na videá, ktoré dúfam pribudnú v dohľadnej dobe a dúfam, že som mojím hodnotením a názorom nikoho nenaštval 🙂

Príjemný návrat do pracovného týždňa.

0 comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.